İmalat sanayisinde haziranda daralma hızlandı

İmalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) haziranda 47,9’a gerileyerek sektörde daralmanın hızlandığına işaret etti. Böylece endeks üst üste üçüncü ayda da eşik değer olan 50’nin altında kaldı.

İmalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) haziranda 47,9’a gerileyerek imalat sektöründe daralmanın hızlandığına işaret ederken talep koşulları durgun seyrini sürdürdü.

İkinci çeyrek dönemin son ayında zayıf talep nedeniyle üretim ve yeni siparişler yavaşlarken istihdam 20 ayın belirgin düşüşünü kaydetti. Öte yandan, fiyat enflasyonundaki düşüş sürerken satış fiyatlarında dört buçuk yılın en düşük artışı gerçekleşti.

Üçüncü ayda da eşik değerin altında 

İstanbul Sanayi Odası (İSO) için S&P Global tarafından derlenen imalat PMI, Mayıs’ta kaydedilen 48,4 seviyesinden 47,9’a gerileyerek üst üste üçüncü ayda da eşik değer olan 50’nin altında kaldı. İmalat sektöründe faaliyet koşullarında ılımlı daralma görülse de endeks aralık ayından bu yana en düşük değeri aldı.

Durgun talep koşulları ikinci çeyreğin sonunda sektör için önemli bir unsur olmayı sürdürdü ve hem yeni siparişler hem de üretimde yavaşlamanın hızlanmasına yol açtı.

Üretim, üst üste üçüncü ayda da daralmaya işaret ederken bir önceki aya göre çok sınırlı iyileşme kaydetti. Üretim alt endeksi 47,2’den haziranda 47,4 seviyesine yükseldi.

Hem iç hem dış pazarlarda zayıflık bildirilirken yeni siparişlerde daralma mayısa kıyasla hızlandı. Öte yandan, toplam siparişlerde yurtdışından gelen siparişlere kıyasla daha belirgin bir daralma gerçekleşti.

Yeni siparişler alt endeksi haziranda 47’den 45,5’e, yeni ihracat siparişleri alt endeksi 49,2’den 49’a geriledi.

İstihdam endeksi ekim 2022’den beri en düşük seviyesinde 

Üreticiler, iş yükünün azalmasıyla istihdamı ve satın alımları haziranda bir önceki aya kıyasla daha belirgin şekilde azalttılar. İstihdam alt endeksi haziranda 48,9’dan 48,5’e gerileyerek Ekim 2022’den bu yana en düşük değeri aldı.

Girdi fiyatları enflasyonu haziranda üst üste beşinci ayda da yavaşlayarak Mayıs 2023’ten bu yana en düşük değeri aldı. Şirketler, ham madde ve denizden nakliye maliyetlerindeki yükselişe ve TL’nin zayıf seyrine dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir