İsrail’e yönelik pratik bir adım

ASENA YATAĞAN Ankara – Gazze’ye havadan insani yardım gönderdeme girişiminin engellemesi üzerine ilk etapta 9 Nisan itibarıyla belli ürün grupları için bu ülkeye ihracatını kısıtlama kararı alan Türkiye, 2 Mayıs’ta iki ülke arasında ticari ilişkileri tamamen durdurdu. Filistin’in Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa, Gazze’ye kesintisiz ve yeterli miktarda insani yardım akışına izin verilinceye kadar geçerli olacağı belirtilen kararı, Milliyet’e değerlendirdi.

‘Konuyu takip edeceğiz’

Telefonla ulaştığımız Büyükelçi şunları söyledi: “Türk hükümetine bu ileri adımdan dolayı teşekkür ediyoruz” diyerek başladığı konuşmasında “Bunun, Türk halkının kardeşçe değerler ve prensipleriyle uyumlu bir hareket olduğunu görüyoruz. Türkiye’nin bu kararı halkımıza işgal ve zulüm uygulayan, uluslararası hukuku çiğneyen bir devleti etkilemeye yönelik atılmış pratik bir adımı temsil etmektedir. Filistin-Türkiye ticari ilişkileri aktif, gelişen ilişkilerdir ve Türkiye’nin bu yaptırımları Filistin pazarını değil İsrail pazarını hedef almaktadır. Filistin-Türkiye ticaretini engellemek için İsrail’in herhangi bir intikam eylemi başlatıp başlatmadığından emin olana kadar bu konuyu takip edeceğiz. Bilinmelidir ki Türkiye, Filistin’in bir numaralı ticaret ortağıdır ve bu durumun devam etmesini sağlamak için çaba göstereceğiz.”

‘İsrail engelledi’

Türkiye’nin, İsrail’in saldırılarının başladığı andan itibaren Gazze Şeridi’nde sahra hastaneleri hazırlamayı ve donatmayı planladığını, gerekli ekipman ve malzemeleri de El-Ariş Havalimanı ve Limanı’na gönderdiğini kaydeden Mustafa, “Ancak İsrail, bu ekipmanların Gazze’ye girişini engelledi ve Türkiye’nin sahra hastaneleri inşa etmesine izin vermedi. İsrail sadece bununla kalmadı, aynı zamanda Gazze Şeridi’nde yıkılan diğer hastanelerle birlikte Gazze Şeridi’ndeki tek kanser hastanesi olan Filistin-Türk Dostluk Hastanesi’ni de yok etti” diye konuştu.

Ekonomi Bakanı Ankara’ya gelecek

Filistin Milli Ekonomi Bakanlığı ile Türkiye Ticaret Bakanlığı arasında temas ve görüşmeler yapıldığını belirten Büyükelçi Mustafa “Resmi heyetin başkanlığında Milli Ekonomi Bakanı Muhammad El-Amur, Ticaret Bakanı Ömer Bolat ile görüşmek için Ankara’ya yakın zamanda bir ziyaret gerçekleştirecek” bilgisini verdi.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir