Türkiye iddiası: Teröristbaşı Müslim’den ABD’nin açıklamasına cevap

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, Suriye’nin kuzeydoğusunda terör örgütü PKK/PYD/YPG/SDG’nin 11 Haziran’da yapacağı korsan seçimleri “mevcut koşullar oluşmadığı için” desteklemediklerini söylemiş, “Bunu daha önce de söylemiştik; Suriye’de yapılacak herhangi bir seçim, BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararında belirtildiği gibi serbest, adil, şeffaf ve kapsayıcı olmalı. Şu anda Suriye’nin kuzeydoğusunda böyle bir seçim için gerekli koşulların mevcut olduğunu düşünmüyoruz. Bu görüşümüzü Suriye’nin kuzeydoğusundaki aktörlere ilettik.” ifadelerini kullanmıştı.

TERÖRİSTBAŞI’NDAN ABD’NİN AÇIKLAMASINA CEVAP

Terör örgütü PKK/PYD/YPG/SDG’nin elebaşlarından Salih Müslim, ABD’den kamuoyu önünde istediği desteği alamayınca niyet okuması yaptı. Teröristbaşı Müslim, “Açıklamada, BM’nin 2254 sayılı kararına göre Kuzey ve Doğu Suriye’de bu tür fırsatların bulunmadığı belirtiliyor. Neden böyle bir açıklama yaptılar? Türk devletinin gündeminde olduğu için böyle bir açıklama yaptılar. Türkiye günlerdir seçimlerin arkasında ABD’nin olduğunu söylüyor. Türkiye’nin tepkilerinden sonra böyle bir açıklama yapmış olabilirler. Bu diplomatik bir açıklamadır, amaç Türkiye’yi kışkırtmamaktır.” dedi.

Kimseye danışmadan serbest şekilde bu seçimleri yapacaklarını iddia eden Müslim, Türkiye’nin seçimler gerçekleşmesin diye elinden geleni yapacağını ancak kendilerinin seçimleri yapacaklarını söyledi.

TERÖRİSTAN’A İZİN VERİLMEYECEK

Yıllardır Amerikan yönetimlerinin beslediği terör örgütü PKK/PYD/YPG/SDG, 11 Haziran’da seçim düzenleyerek kendine yakın isimleri yerel yönetimlerin başına getirme planları yapıyor. Örgüt bu hamleyle, özerklik için ilk adımı atmak istiyor.

Türkiye ise, Suriye’de oldubittiye izin vermeyeceğini deklare etti. Hem Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Toplantısı sonrası yapılan açıklamada, hem de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’de kurulmak istenen “teröristan”a izin vermeyeceklerini söyledi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir